sobota, 8 lutego 2025

Ocena WFS luty 2025

 

1. Wprowadzenie

    Aktualne rozporządzenie w sprawie ewidencji gruntów i budynków, zobowiązuje powiaty do udostępniania zestandaryzowanych usług pobierania (WFS), dotyczących danych ewidencji gruntów i budynków. Od 6 maja 2022 r. wszystkie powiaty udostępniają usługi WFS, a ich oficjalne adresy dostępne w ewidencji zbiorów i usług danych przestrzennych prowadzonej przez Głównego Geodetę Kraju. Istnienie usług znacznie ułatwiło użytkownikom dostęp do aktualnych danych ewidencji gruntów i budynków wprost ze źródłowego rejestru, czyli bezpośrednio z baz prowadzonych w powiatach.

2. Ocena powiatowych usług WFS

   Aby z usług korzystało się wygodnie powinny one spełniać wymagania wynikające z przepisów, a konkretnie z rozporządzenia ws. ewidencji gruntów i budynków. Szerzej o potrzebie walidacji powiatowych usług WFS pisałem 26 sierpnia 2022 r. Tam też przedstawiłem pierwszą ocenę dostępnych usług, przypisując każdej z nich punktację w zakresie od 0 do 10 punktów. W rezultacie uzyskano średnią ocenę usług 4.53, czyli jak na maksimum wynoszące 10 punktów, to wartość dosyć niska. Szczegółowy opis metodyki walidacji opisany został 14 października 2022 r., a zestawienie wszystkich poprzednich ocen wraz z linkami przedstawiam znajduje się na dole artykułu. Najnowsza średnia ocena z walidacji usług wykonana 8 lutego 2025 r. to 8.43, czyli znów niewielki wzrost w stosunku do poprzedniego badania.

    Wzrost średniej oceny usług byłby jeszcze większy gdyby usługi najsłabiej oceniane poprawiły swoją ocenę. Ogólnie wyniki są bardzo dobre, bo aż 97,1% usług posiada ocenę powyżej 7,0 punktów. Histogram ocen wszystkich 385 powiatowych usług WFS przedstawiono poniżej.


     W sumie tych najsłabszych usług, z ocenami 7,0 punktów i mniej, jest obecnie 12, a ich wykaz przedstawiam poniżej.
    Kolejnymi działaniami, które mogą znacznie podnieść jakość usług WFS, a tym samy średnią krajową,  jest udostępnienie przez powiaty wartości atrybutów dotyczących: pola ewidencyjnego działki, numeru grupy rejestrowej i wykazu klasoużytków wchodzących w skład działki ewidencyjnej. Obowiązek udostępnienia tych danych wynika z  6 załącznika nr 8 rozporządzenia w sprawie EGiB (odpowiedni fragment rozporządzenia poniżej).
    Najczęściej dotyczy to powiatów, które mają ocenę 7,5 punktu i w większości są to powiaty, w których usługę przygotowuje firma GEOBID Sp. z o.o., albo GUGiK, co wyraźnie widać też na wykresie przedstawiającym średnich oceny usług poszczególnych dostawców. Zachęcam więc wskazanych dostawców do podniesienia jakości tworzonych usług, ponieważ atrybuty te są bardzo potrzebne do zwiększenia pola zastosowań usług WFS, chciażby do analiz jakości udostępnianych dancyh. Obecnie pełne zakresy atrybutów udostepnia jedynie ok. 30 % powiatów. Pozytywne jest jednak to, że ta liczba wciąż się zwiększa i myślę, że do końca roku zrobimy w tej kwestii znaczny postęp. Trudno jedoznacznei stwierdzić dlaczego tak wiele powiatów ignoruje zapisy rozporządzenia i tym samym blokuje wykorzystanie usług sieciowych w pełnym zakresie.

2.1. Aktualny stan usług

    W wykazie poniżej przedstawiamy aktualną punktację dla każdej usługi, ale także w kolejnej kolumnie mamy punktację z poprzedniej oceny. Kliknięcie na liczbie punktów w obydwu przypadkach pobiera odpowiedni raport szczegółowy.
 
Szczegółowa tabela ocen usług powiatowych »»» rozwiń / zwiń
....

2.2. Prezentacja wyników

  Aby lepiej przedstawić wyniki analizy w serwisie www.polska.e-mapa.net funkcjonuje specjalna warstwa, na której publikowane są aktualne wyniki walidacji. Zasady prezentacji są takie, że im ciemniejszy kolor, tym lepszy wynik walidacji. Kliknięcie na konkretny powiat przedstawia wyniki walidacji dla tego powiatu.
    Poniżej przedstawiono także statystykę ocen powiatowych usług WFS w poszczególnych województwach. Wyniki wskazują wyraźnie, że w woj. świętokrzyskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim i łódzkim jakość usług jest nieznacznie niższa od pozostałych i mam nadzieję, że w najbliższym czasie wskaźniki zostaną poprawione.

3. Podsumowanie

    O wynikach przeprowadzonej analizy informuje na bieżąco geodetów powiatowych, wojewódzkich inspektorów nadzoru geodezyjnego i kartograficznego oraz Głównego Geodety Kraju. W wystąpieniach proszę o analizę opublikowanych wyników i podejmowanie działań adekwatnie do swojego umocowania w strukturze Służby Geodezyjnej i Kartograficznej.

4. Dane historyczne

    Poniżej dostępne jest zestawienie linków do wszystkich wykonanych wcześniej ocen powiatowych usług WFS:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz